1999’dan Geleceğe Dair 15 Bill Gates Tahmini

18 yıl önce yazdığı “Düşünce Hızında Çalışmak” kitabında Bill Gates, geleceğe dair 15 cesur tahminde bulunmuştu. Independent‘ın bizlere hatırlattığı bu 15 tahminde Gates’in ulaştığı doğruluk oranı bir hayli fazla. Gelin Bill Gates 1999’da neler öngörmüş bakalım:

1- Fiyat Karşılaştırma Siteleri

Gates gelecekte otomatik şekilde fiyat karşılaştırması yapan web sitelerinin türeyeceğini, böylece insanların aynı ürün için farklı web sitelerindeki fiyatları görüp karşılaştırabileceğini ve en uygun fiyatı bulmak konusunda en az eforu harcayacağını ön görmüştü.

Bugün ise bunu bir çok ürün için, aradığımız ürünü sadece Google’a yazarak bile yapabiliyoruz. Son zamanlarda bu o kadar arttı ki, sadece ürünler değil, otel odaları için bile yapan hizmetler ortaya çıktı.

 

2- Mobil Aygıtlar

Bill Gates gelecekte insanların küçük aygıtlar taşıyarak sürekli iletişim halinde kalabileceğini, elektronik ortamda yapmaları gereken işleri görebileceklerini öngörmüştü.  Bu aygıtlarla haberlere ulaşabileceklerini, uçuş rezervasyonları ve borsanın durumu gibi bir çok şeyi kontrol etmek için kullanabileceklerini söylemişti.

Belki de bu tahminlerin hayatımıza en çok girmiş olanı Bill Gates’in mobil aygıtlar üzerine olan düşünceleridir. Bill Gates’in bahsettiği mobil aygıtlar, herkeste ve genel olarak birden fazla halde bulunuyor. Akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar ve akıllı saatler Bill Gates’in bahsettiği her şeyi yapabiliyor.

3- Anlık Ödemeler ve Online Finans, Web Üzerinden Daha İyi Sağlık Hizmeti

Gates insanların faturalarını internet üzerinden ödeyeceğini, finansal işlemlerini internet üzerinden halledeceğini ve doktolarıyla bile web üzerinden konuşabilecekleri bir dünya olacağını söylemişti.

Sağlık sektörü dışında bu tahmini büyük ölçüde tutmuş bulunuyor. Bankaların uygulamaları üzerinden basit bir kaç işlemle kredi alma, fatura ödeme gibi işlemler hepimizin hayatına girdi. Sağlık sektörü ise henüz Bill Gates’in ön gördüğü kadar internet ile bir olmadı, ancak günümüzde bu yönde çalışmalar hızlanarak artıyor.

4- Kişisel Asistanlar ve Nesnelerin İnterneti

Gelecekte hayatlarımızda kişisel asistanlarımızın olacağını, bu asistanların aygıtlarımızla bir bağlantı kuracağını ve evlerimizde veya ofislerimizde olması farketmeksinizin senkronize olarak veri alışverişi yapabilecekleri tahmininde bulunmuştu.

Bugün bu opsiyon hepimizin elinin altında mevcut. Bir çok farklı cihazı senkronize etmek gayet mümkün. Telefonlarımızdaki rehberden tutun da, bilgisayarda depoladığımız önemli dosyaları aynı anda birden fazla aygıtta görüntüleyebiliyor, değiştirebiliyoruz. Onun dışında, Google Now, Nest, Amazon Echo gibi bir çok ürün de piyasada kişisel asistan rolünü üstlenmek için piyasada varlar.

5- Online Ev İzleme

Bill Gates evlerimizi 7/24 izleme olanağımız olacağını böylece evinize siz yokken birisi girdiğinde veya girmeye yeltendiğinde haberimiz olacağını tahmin etmişti.

Ev gözetleme sistemleri bugünlerde çok yaygın. Gerek sadece güvenlik için, gerek çocuk bakıcısının çocuğunuza nasıl davrandığını izleyebilmek için bir çok insanın başvurduğu bir yöntem, ev gözetleme sistemleri.

6- Sosyal Medya

“Aileniz ve arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz ve organizasyon planlayabileceğiniz siteler sıradan olacak.” Son yıllarda hayatımızda çok önemli yer kaplayan sosyal medya sitelerini 19 yıl önce tarif etmiş Bill Gates. Sanırım bu tahmin için pek fazla bir şey yazmaya gerek yok keza çevremizdeki herkes artık Facebook’un, Twitter’ın veya Instagram’ın ne olduğunu biliyor.

7- Otomatik İndirimli Teklifler

Bill Gates, geliştirilecek yazılımların bir seyahat rezervasyonu yaptığınızda bu bilgi ile sizin ilginizi çekebilecek indirimler ve aktiviteler önerebileceğini ve bunları içeren teklifler sunacağını söylemişti.

Expedia ve Kayak gibi siteler, kullanıcılarının geçmiş verilerini kullanarak kullanıcılarına teklifler götürüyor. Aynı zamanda Facebook ve Google kullanıcılarının ilgi alanları ve bulundukları yerlere göre reklam içerikleri ve teklifler sunuyor.

8- Canlı Spor Tartışma Siteleri

Televizyonda bir spor müsabakası sırasında, neler olup bittiğini, kendi düşüncelerinizi ve hatta kimin kazanacağı üzerinde yarışmalara katılabileceğiniz servisler türeyeceğini ön görmüştü Bill Gates.

Bugün ise Twitter üzerinden bunu kolaylıkla yapabiliyoruz, sadece televizyon karşısında değil, internet üzerinden yayınlanan e-spor müsabakalarında bile böyle yarışmalar düzenlenmekte.

9- Akıllı Reklamcılık

Bill Gates’in bir diğer tahminine göre, aygıtlar akıllı reklamcılığa sahip olacaklardı, böylece kullanıcıların satın alma alışkanlıklarınıza göre size özel reklamlar sunacaktı.

Bugün ise bunu Facebook ve Google üzerinde bile görmek çok kolay. Online alışveriş siteleri bunu kullanıyor ve ürünlerinin reklamını hedef olarak gördükleri kitleye yaparak doğru kişiye doğru reklamı yapıyorlar.

10- Canlı Yayında Web Sitelerine Linkler

Bill Gates: “Televizyonlar yayınları ilgili web sitelerine izlediğiniz içerik ile ilgili linkler içerecek”. Bu tahmini eğer televizyonda bir linke tıklamak olarak alırsak, tuttuğunu söylemek biraz güç.

Ancak, bugün hemen hemen her reklam, izleyiciyi daha fazla bilgi için bir websitesine yönlendiriyor, sosyal medyada takip edilmek için sosyal medya adreslerini paylaşıyor.

11- Online Tartışma Panoları

Bill Gates insanların politika, şehir planlama veya güvenlik gibi konuları tartışmak ve konuşmak için internet üzerinden tartışmalara katılacaklarını öngörmüştü.

Bugünlerde ise, insanlar internette her şeyi tartışıyor, her şey hakkında yorum yapıyor. Politikadan, oyunlara, spordan bir elbisesnin rengine kadar her şeyi tartışabildiğimiz ortamlara sahibiz.

12- İlgi Alanı Tabanlı Siteler

Online komünitelerin insanların lokasyonlarıyla değil, ilgi alanlarıyla şekilleneceğini öngören Bill Gates, bu konuda da yanılmadı.

Ev kadınlarından, World of Warcraft oyuncularına, araba tutkunlarından anime fanlarına kadar herkesin internette ait olabileceği bir komünite mevcut. Reddit, 4chan gibi sitelerde, herkes ilgisini çeken bir konu bulabilir ve bilgi alışverişinin bir parçası olabilir.

13- Proje Yönetimi Yazılımları

Proje yöneticilerinin online olup, projelerini anlatabileceği, tavsiye alabilecekleri ve ihtiyaçlarını karşılayan bir takım kurabilecekleri yazılımlara sahip olacağını söylemişti.

Bugünlerde bir çok iş akışı yazılımı iş dünyasında işe alımları, iş paylaşımlarını yapmamıza yardımcı oluyor.

14- Online İşe Alım

Bir önceki tahminine benzer olarak, insanların iş olanaklarına ilgilerini online olarak belirtebileceklerini, becerilerini ve isteklerini sergileyebileceğini ön görmüştü.

LinkedIn gibi siteler Bill Gates’in bu tahmininin gerçekleştiği konusunda bize söyleyecek bir şey bırakmıyor.

15- İş Komünitesi Yazılımları

Bill Gates gelecekte şirketlerin, işler için teklif yapabilecekleri mecralar gelilşeceğini ve bunlardan hem büyük küçük her şirketin yararlanacağını öngörmüştü. Böylece şirketler yapmayı uygun görmedikleri işlerini dış kaynak alarak yapabilecek ve kendileri için daha karlı bir durum ortaya çıkarabilecekti.

Yurtdışında Upwork, ülkemizde ise Armut gibi siteler şirketlere aradıkları freelance veya dış kaynağı sağlıyor ve bu her geçen gün daha da popülerleşiyor.