Bitler Bytelar Birbirlerini Ağırlar

Resim: Microsoft

Yakın gelecekte Tony Stark’ın Jarvis’i kadar maharetli olmasa da bizlerin de kişisel asistanları olabilecek, büyük şirketler bu alandaki potansiyeli farkedip gerekli çalışmaları yapıyorlar ve hatta iş birliklerine dahi başvuruyorlar.

Microsoft ve Amazon, geliştirdikleri kişisel asistanlar olan Cortana ve Alexa’yı yıl sonundan itibaren “birbirleriyle konuşturmaya” başlayacak böylece iki asistan da kendilerine özgü maharetlerini kullancıları tarafından kullanılabilmesine imkan sağlayacak.

Yakın zamanda açıklanan ortaklık, Amazon CEO’su Jeff Bezos tarafından Microsoft CEO’su Satya Nadella’ya bu fikri önermesiyle başlamıştı. Bezos ayrıca Apple’ın Siri’sinin ve Google’ın asistanının da bu ortaklığa katılabileceklerini ancak ilgilenip ilgilenmediklerini bilmediklerini söyledi.

Entegrasyon ilk önce kullanıcıların Cortana’ya “Cortana, Alexa’yı aç.” veya tam tersi şekilde Alexa’ya “Alexa, Cortana’yı aç.” komutu vererek başlayacak ve asistanların birbirleri üzerinden farklı görevleri yerine getirebilecek durumda olacaklar.

Kaynak: GeekWire