Eyvah! Sanata da El Attılar

“İnsanlar rüya görür. Köpekler bile rüya görür ama sen göremezsin. Sen sadece bir makinesın, bir hayat taklidisin. Bir robot senfoni yazabilir mi? Bir robot tuvalin üstüne güzel bir başyapıt resmedebilir mi?” Del Spooner – Ben, Robot (2004)

Yıllardır bazılarımız insanların makinelerden farkının duygular olduğunu, bundan mütevellit makinelerin duyguların dışa vurumu olan sanatı icra edemeyeceklerini söylediler. Bu belki insanlığın kendini yüceltme çabasıydı, belki de içimizi rahatlatmak için kendimizi avuttuğumuz bir önerme..

21 Ağustos 2017 tarihi, kendimizi bu şekilde avutabileceğimiz son tarihti belki de, çünkü bu tarihte bir yapay zeka tarafından bestelenen ve yapımcılığı üstlenilen bir albümün ilk şarkıyı çıktı. Futurism‘in haberine göre, Taryn Souther’ın çıkan yeni albümü “I AM AI”, tüm şarkılarda Amper ismi verilen ve müzik profesyonelleri ve teknoloji uzmanları tarafından geliştirilmiş bir yapay zeka ile yapılan düetlerden oluşuyor.

Bu albümün özelliği ise bütünüyle bir yapay zeka tarafından bestelenmiş ve yapımcılığı gerçekleştirilmiş olan ilk albüm olması. Albümün ilk şarkısının adının da “Break Free” yani özgürlüğe kavuşmak minvalinde bir anlam taşıması da durumun ironisi olmakta.

Bu albümün yayımlanan ilk şarkısını buradan izleyebilirsiniz: