Fintech’ten Ötesi – Her Endüstri için Blockhain

Blockchain bu senenin gözde alanlarından biri. SXSW’de hemen her gün konuyla ilgili bir seans var. “Beyond Fintech: Blockchain for Every Industry” isimli panelde adından da anlaşılacağı üzere konunun sadece Fintech ile sınırlı olmadığı, her endüstri için önemli fırsatlar bulunduğu tartışıldı. Farklı kulvarlardan özgün katılımcılar vardı.

Her ne kadar başlık “finans ötesi” olsa da panelistlerden biri renkli bir bankacıydı. US Bank’te inovasyondan sorumlu olan Christopher Swanson finans üzerine konuşmayacağına söz vererek başladı konuşmaya. Gerçekten de mevcudiyetini Blockchain’e borçlu “Bitcoin” kelimesi bütün seans boyunca sadece birkaç kez kullanıldı. Alternatif para birimlerine hemen hiç değinilmedi. Swanson bolca “asset exhange” jargonunu kullandı. Bankacılığın bugüne kadar hep paraya odaklandığını, konuya “varlıklar” açısından bakıldığında çok da fazla servis olmadığını söyledi. Akıllı dökümanların, kontratların önemini vurguladı.

Bir diğer renkli panelist Monique Morrow idi. Aslında en önemli “varlık” kimliğimiz diyerek başladı konuşmaya. Bugün dünyada neredeyse her beş insandan birinin legal bir kimliği olmadığını söyledi. “Humanized Internet” adında bir inisiyatifi yönetiyor. Blockchain egemenliktir diyor. Her insanın kendi egemenliğinden sorumlu olduğunu ve Blockchain sayesinde üçüncü partilere ihtiyaç duymadan kimliğini, özgeçmişini, diplomalarını, sağlık bilgilerini, parasını, tapularını taşıyabileceğine; gerektiğinde ispat edebileceğine inanıyor. Bugün göçmen konumundaki pek çok kişinin en temel belgelerden yoksun yaşamak zorunda olduğunu, bu nedenle de sıfırdan başladığını söylüyor.

Üçüncü panelist Ann Greenberg ise konuya bambaşka bir noktadan yaklaşıyor. İçeriğin kral olduğu bu yeni dünyada Blockchain ile yeni mucizeler yaratılabileceğine inanıyor. Girişiminin adı Sceneplay.com. İçeriği üreten ve tüketeni birleştiren bu platform tüketicinin de artık üretmek istediği varsayımı üzerine kurulmuş. Tüketicilerin beğendikleri içeriğe katkıda bulunabildiği bir dünya hayal ediliyor. Her bir kişinin yaptığı değişiklikler Blockchain aracılığı ile takip ediliyor.

Konuşmacıların ortak noktasında gerçek ötesi bir dünyada yaşadığımız yatıyordu. İnternetin insanları alışkanlıklarına, eğilimlerine göre yönlendirdiğini; aynı konunun farklı görüşlere ait kişiler tarafından bambaşka şekilde yorumlandığını; kişilerin kendi oluşturdukları yapay dünyalar içinde yaşadığını vurguladılar.

Baştan sona tempo hiç düşmedi. Katılım yoğundu. Onlarca kişi salona giremedi. Güzel bir seanstı.

Ezberbozar olarak son notumuzu ekleyelim: Bir taraftan AR (Artırılmış Gerçeklik), bir taraftan VR (Sanal Gerçeklik) peşinde koşarken Gerçek Gerçekliği atlamamak lazım. Blockchain gerçeğin ispatı için güzel bir araç. İspatlamak gereken konu kimliğimiz de olabilir, belgelerimiz, geçmişimiz, mesleğimiz, sağlık durumumuz, varlıklarımız, ürettiklerimiz de… Blockchain dünyası fırsatlarla dolu… Geleceğe şekil vermek isteyenler Blockchain’i keşfetmeli.