Google Sağlık Sektöründeki Atılımlarına Devam Ediyor

2011 MacArthur Genius Grant kazananı Shwetak Patel geliştirdiği uygulamayı gösterirken (Fotoğraf: GeekWire)

GeekWire‘ın haberine göre, Google’ sağlık alanında yaptığı yatırımları artırıyor. Daha önce ana firması olan Alphabet’e sağlık ve nanoteknoloji gibi ilgili sektörlerde yer alan firmalarla birlikte Google’ın son satın alması, Shwetak Patel’in en yeni start-upı olan Senosis Health’ı bünyesine kattı.

Senosis Health, akıllı telefonları standart amaçlarının üzerine çıkararak, aynı zamanda yaşamsal verileri izleyebilen cihazlar haline getirmeyi amaçlıyor. Senosis, yaşamsal verileri kullanıcıdan toplayarak ve izleyerek insanların hayatlarını kolaylaştırmayı hedefliyor. Patel’e göre telefonların üzerinde hali hazırda bulunan sensörlere ilginç yeni misyonlar yüklemek mümkün ve böylece bazı hastalık türlerine teşhis konulabileceğini düşünüyor.

Şirketin uygulamaları olan, SpiroSmart, SpiroCall, HemaApp ve OsteoApp bu yıl onay için FDA’nın incelemesi altına girdi ve bu sırada akıllı telefonlarda bulunan gelişmiş kamera ve mikrofon gibi araçların tıbbi teşhis araçları olarak kullanılabileceği konusuna çok daha iyimser yaklaşmaya başladı. Şirketin hemoglobin sayımı için kullandığı HemaApp’in tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz:

Satın almaya dair finansal veriler açıklanmazken, Patel ve ekibi sağlık konusundaki çalışmalarına artık Alphabet çatısı altında devam edecek.

Kaynak: GeekWire