Kazanmak İçin Çizmek

Günün en renkli sunumlarından biri Dan Roam’dan geldi. Çizeryazar bir yandan yeni yazdığı “Draw to Win” kitabını tanıtırken, bir yandan da bütün katılımcılara ilham verdi.

Öncelikle beyin ve görüntü ikilisine bakalım… İnsan beyninin yarısından fazlası görüntü işlemek için kullanılıyor. Aslında her birimiz yürüyen, konuşan, görüntü-işleyen makineleriz. Hal böyle olunca bir şeyleri anlatmanın en etkili yolu görselleştirmek. Çizmek ilk çağlardan beri insanın yetenekleri arasında…

Time dergisinin araştırmasına göre bir konuyu çizerek anlatmak hatırlanmasının ve anlaşılmasının en etkin yolu. Çizmek bugüne kadar pek çok deha tarafından da kullanılmış: da Vinci, Bell, Edison, Freud ve Jobs…

“10 senede 10 binden fazla resim çizdim ve 10 ana kuralım var,” diyor Dan Roam:

1) “Draw like your life depends on it”: Aklındakini en iyi şekilde görselleştir. Fikri basitleştir. Kolay anlaşılır olsun. En içten şekilde çiz.

2) “Whoever draws the best picture wins”: En iyi çizen kazanır. Yanlış anlaşılmasın; “en iyi” derken basitlikten bahsediyoruz. Dan çoğu zaman çöpten adamlar kullanarak çiziyor.

3) “Draw a circle and give it a name”: İsim vermek önemli. İsimlerle anlıyoruz, hatırlıyoruz.

4) “Lead their eyes and the brains will follow”: Çizerken göz temasını bırakma. Beyin gözü takip eder.

5) “Start with Who and then Show Why”: Her sorunun cevabını çizerek verebilirsin. Çöpten adam çizerek başla, kim sorusunu cevaplandır. “Neden” için denklemleri kullan.

6) “To lead people show them the destination”: İnsanlara nereye gitmek istediğini gösterebilmek için çiz. Basit bir harita her zaman işe yarar.

7) “To sell to someone, share your pen”: Birine satış yapmak istiyorsan çizmeye başla, sonra kalemini ona ver. O da resme katkıda bulunsun. Resim ortak resminiz olsun. Sonrası kolay.

8) “To innovate something, draw it upside-down”: Kalıpları kırmak istiyorsan çizdiğin resme bir de tersten bak. İşe yarıyor.

9) “To teach, let them connect the dots”: Önce bir nokta çiz. Sonra ikinciyi. İstemsiz olarak beynimiz noktaları birleştirmek istiyor. Çizerek öğret, noktaları birleştirmeyi onlara bırak.

10) “When in doubt, draw it out”: Kendini ifade etmekte zorlanıyorsan, çizmeyi dene. Tahmin ettiğinden kolay olacak. Unutma beynin görsel düşünüyor.

Güzel bir seanstı. Ezberbozar olarak notumuzu ekleyelim: Beynimizin ana dili imgeler. Görsel düşünüyoruz aslında. O yüzden emojileri bu kadar hızlı benimsedik, içselleştirdik. Tasarım odaklı düşünme (Design Thinking) bu yüzden çok önemli. Keza prototip yaratmak da öyle… Unutma, bir fikri görselleştirebilirsen hayata da geçirebilirsin.

TEILEN
Önceki İçerikİnsan + Makine
Sonraki İçerikÖnce Çevirimdışı