Yapay Zeka Ne Kadar Tehlikeli?

Teknoloji konusunda Temmuz ayının en önemli konularından birisi de yapay zekaydı. Elon Musk’ın yapay zekanın insanlık için bir tehdit oluşturduğunu ve kendi sözleriyle “medeniyet olarak karşılaştığımız en büyük risk” olduğunu söylemesi üzerine; Mark Zuckerberg Elon Musk için Facebook üzerinden yaptığı bir canlı yayın sırasında “naysayer” yani, halk arasında “istemezükçü” olarak tabir edilen bir ifade kullanmıştı. Daha sonrasında ise Musk, twitter üzerinden Mark Zuckerberg’i konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmamakla itham etmişti.

Bu tartışmanın üzerinden çok geçmeden, Facebook kendi yapay zeka programını kapattığını açıkladı ve kapatmasının nedeni ise gerçekten Elon Musk’ı haklı çıkarabilecek nitelikteydi. Facebook’un geliştirdiği yapay zeka, İngilizce yerine kendi dilini geliştirdiği için bu karar alınmıştı.

Bugün Elon Musk twitterdan yapay zeka hakkında düşüncelerini yineledi: “Eğer yapay zeka konusunda endişelenmiyorsanız, endişelenmelisiniz. Kuzey Kore’den çok daha büyük bir tehlike”. Bu twitle birlikte “En sonunda, makineler kazanacak” yazan bir resim paylaştı.

Elon Musk: “Eğer yapay zeka konusunda endişelenmiyorsanız, endişelenmelisiniz. Kuzey Kore’den çok daha büyük bir tehlike”

Yapay zekanın insanlığa karşı bir tehdit olup olmadığını, eğer öyle ise bunun ne denli bir tehdit olduğunu konuşabilmek için henüz çok erken, çünkü teknoloji dünyasının önde gelenleri henüz bir fikir birliğine varmış durumda değiller. Yapay zekanın bir çok alanda vadettiği potansiyel gerçekten çok fazla, ancak bu potansiyel bir kurtarıcı mı olacak, yoksa Elon Musk’ın söylediği gibi bizim için bir tehlike mi olacak bunu zaman gösterecek.