Yapay Zeka ve Robotik Dünyasından Birleşmiş Milletler’e Açık Çağrı

Yapay zekanın insanlık için bir tehlike olup olmadığı tartışmaları son zamanlarda alevlenmişken, biz de bu konuyu sitemize taşımıştık. Bunun üzerinden çok geçmeden, Birleşmiş Milletler’e, tartışmaları daha da büyütecek bir açık mektup yazıldı.

Robotik ve yapay zeka alanlarında faaliyet gösteren 26 farklı ülkeden 116 şirketin kurucuları, Birleşmiş Milletler’e yazdıklara açık mektupta, ölümcül otonom silahların kullanımının yasaklanması için çağrıda bulundu.

Bu açık mektup yapay zeka ve robotik şirketlerinin aynı safta yer aldığı ilk konu olma özelliğini de taşıyor. Daha öncesinde sadece Kanada’lı bir şirket olan Clearpath Robotics’in, bu tür silahların yasaklanması konusunda bir çağrısı vardı.

Mektupta bu silahlanmanın savaşı insanların anlayabileceğinden çok daha büyük bir ölçeğe, ve çok daha hızlı bir zaman aralığına sıkıştıracağını ve bu yüzden insanlık için bir tehdit olduğundan bahsediliyor. Ayrıca, bu silahların bir “terör silahı” olabileceklerinden ve bu cihazlar hacklenerek teröristler ve despotlar tarafından masum insanlar üzerinde de kullanılabileceği konusuna vurgu yapılıyor.

Birleşmiş Milletler’e yollanan açık mektuba buradan ulaşabilirsiniz. Mektubu imzalayan isimlerden bazıları şöyle;

  • Elon Musk – Tesla, SpaceX, OpenAI
  • Mustafa Süleyman – DeepMind
  • Esben Østergaard – Universal Robotics
  • Jerome Monceaux – Aldebaran Robotics
  • Jürgen Schmidhuber – Nnaisense
  • Yoshua Bengio – Element AI